sobota, 16 lutego 2013

Gazeta THE SUN, opisała fragment pobytu chłopców Ghanie.

"Patrząc w oczy malutkiego niemowlęcia i widząc jego ból, jest straszne" - Harry

Harry wpatruje się ze zdumieniem w małego wtulonego w jego ramionach.
Szepcze: "To najmniejszy noworodek jakiego kiedykolwiek widziałem"
W zaledwie kilka godzin później w środku nocy, niemowlak został zabrany do innego szpitala, zakażenie opuściło jego mały organizm, a lekarze zdołali ustabilizować jego stan.
Harry: "Moja mama martwi się o mnie cały czas. Nie mogę sobie wyobrazić jak straszne musi być dla tych matek zobaczyć swoje dziecko w takim stanie"

Wcześnie rano, w poniedziałek chłopcy wybrali się do dziecięcego szpitala w Ghanie.

Nagranie z ich "Afrykańskiej przygody pojawi się 16.02.13 podczas programu Let's Dance For Comic Relief" na BBC 1 o 19:50PL

Podczas pobytu w szpitalu, chłopcy byli świadkami codziennej rzeczywistości dzieci walczących o swoje życie. Narażonych na typowych zabójców, takich jak biegunka czy zapalenie płuc, którym mogą łatwo zapobiec szczepionki.
Co roku około 1.7mln dzieci umiera, można temu zapobiegać poprzez szczepienia chorych na całym świecie.
Na pogotowiu Liam rozmawia z rozpaczliwie zmartwioną mamą, Philominą której córeczka ma zapalenie płuc- choroba ta uderza w tysiące dzieci w Ghanie.

Na przeciwnym łóżku leży siedmio-miesięczna Desirue, którą przywieziono z jej mamą Sharon po poważnym ataku biegunki.
Liam kręci głową w szoku, widząc to i mówiąc: "To musi być taki trudne widzieć swoje dziecko tak chore."
Liam: "W domu bierzemy szczepienia za pewnik. Ale nie wszystkie dzieci mają tu do nich dostęp, a to może zaważyć pomiędzy ich życiem, a śmiercią. Wcześniej widziałem apele Red Nose Day i byłem we łzach. Ale widząc te dzieci tak chore, jest to inny poziom smutku"
"Po prostu nie zdajesz sobie sprawy jak trudne może być życie w innych częściach świata."

Kilka minut później, wpada drzwiami awaryjnymi matka niosąc swojego nieprzytomnego synka.
Trzy leni chłopczyk z bezwładnym ciałem został szybko zbadany przez lekarzy. Chłopczyk jest bardzo, bardzo chory na malarię.

Widzieć tak krytycznie chorego chłopca to zbyt wiele dla Harry'ego.
Przez łzy mówi: "Ten mały chłopiec jest zbyt słaby, by podnieść główkę, a nawet płakać. To takie smutne"
"Nasi rodzice martwią kim będziemy gdy dorośniemy, ale tutaj rodzice martwią się o swoje dzieciątka z zapaleniem płuc czy biegunką, której można zapobiec szczepionką za 5funtów"

Na górze na ostrym oddziale, gdzie ściany zdobi Kubuś Puchatek został zaprowadzony Zayn. Sara przyniosła mu 16 miesięcznego wnuczka, Paula. Zayn się rozkleja gdy Sara tłumaczy, że jej 34 letnia córka, mama Paula umarła na zapalenie płuc trzy tygodnie temu. Co gorsza ojciec chłopca zginął w ciągu ostatnich dwóch lat, co oznacza, że została sama do opieki nad jej czterema wnuczętami.
Jej wstrząsająca opowieść rusza Zayna tak mocno, że musi wyjść na zewnątrz zaczerpnąć powietrza.
Powiedział: "Patrząc na tak małe dziecko, całkowicie bezradne, bez rodziców do opieki nad nim, nie mogę pomóc, ale myślę o moich małych siostrach i co by się z nimi stało, gdyby były na tym samym miejscu"
"Wszyscy tracą pieniądze, ale najważniejsze, że wszyscy możemy coś zrobić. przekazać 5 funów, w celu ochrony dzieci przed tymi chorobami"

W tym samym oddziale Louis spotyka Hajia. Babcia śpi na podłodze przy jej dziesięcino-miesięczną wnuczką przez ostatnie miesiące. Tak jak wielu tutaj. Faliratu jest sierotą i została przyjęta z gruźlicą, zapaleniem płuc i niedożywieniem. Jego matka zmarła cztery tygodnie temu.
Louis słucha z niedowierzaniem jak Hajia opowiada, że jakoś będzie teraz musiała dbać o ósemkę dzieci.
Mówi: "Nie mam pojęcia jak ona będzie zarządzać"

Na sąsiednim łóżku, Niall rozmawia z mamą Leticią, uliczna sprzedawczyni której dwuletnia córka Araba cierpi na zapalenie płuc i niedożywienie.
Powiedział: "Ona mi powiedziała, że nie zarabia tyle pieniędzy by się nią zająć.
Przez ostatnie dwa tygodnie siedzi przy łóżku swojej córeczki martwiąc się, kiedy prosty zastrzyk mógłby powstrzymać jej cierpienie.
"Widząc te chore dzieci stawia to wszystko w innej perspektywie" powiedział.

Jednak pomimo ponurych scen chłopcy są świadkami postępów.
w 2012 roku zaczęto szczepić noworodki przeciwko rota wirusom - błędy żołądka które mogą powodować biegunkę. To największy w kraju zabójca dzieciństwa.
Comic Relief pomaga również funduszami GAVI - sojusz, który zobowiązuje się do zapewnienia sczepień dla dzieci w biednych krajach. Pracują razem aby zapewnić szczepionki na rota wirusa w całej Ghanie. Aby chronić dzieci przed tą potencjalnie śmiertelną chorobą.
I to na szczęście pomaga zauważyć ogromną różnicę pomiędzy ilością przypadków ciężko cierpiących dzieci na odwodnienia w wyniku biegunki.

Po odwiedzeniu szpitala, jeden z chłopców odwiedził klinikę szczepień.
Louis powiedział: "To niesamowite - te wszystkie mamy są wstanie zaszczepić swoje dzieci dzięki hojności widzów Comic Relief. Wiemy, że wpływy z naszego singla dla Red Nose Day pomoże chronić dzieci, każdy może trochę pomóc.
Za mniej niż piątaka! To cena za kawę i kawałek ciasta, można zaoszczędzić trochę z życia, pomóc - i to jest najlepsze uczucie na świecie"

Statystyki:
500.000 zgonów rocznie z powodu malarii w Afryce
85% z tych zgonów to dzieci poniżej 5 roku życia.
1.5mln dzieci zabitych przez biegunkę każdego roku
£4 - koszt szczepionki na biegunkę.

Cały dochód z sprzedaży singla One Direction - One Way Or Another (Teenage Kicks) pomoże wspierać biednych i bezdomnych ludzi w całej Wielkiej Brytanii i Afryce.
Utwór jest dostępny do pobrania na iTunes i będzie w sklepach Sainsbury’s w całym UK od poniedziałku (18.02.13)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz